Lokmacı

Lokmacı Nedir

Genel kültürümüz ile özdeşleşen bütün hayır işlerimizde ve özel günlerimizde mesela açılış,düğün,davet,sünnet,asker uğurlaması yada karşılaması, adak,cenaze gibi bir çok neden ve sebep den dolayı  Lokmacı sadece İzmir iline ait olan bir kültürdür. Tarihi tam olarak belirsizliğini korur iken, kimine göre Girit Adasından kimine göre de tamamen Türk halkından, Sonuç itibari ile nereden geldiği tam bilinmez ama kültürümüze girdiği için çok memnunuz.

Lokma’nın Çeşitleri

Lokma’nın 2 çeşidi vardır birincisi en bilindik olan İzmir Halka Lokma dır, ortası delikli  İzmir lokma halka şeklinden ismini almıştır. İkincisi ise Saray lokma, irili ufaklı küçük küçük misket şeklindedir.  Osmanlı dönemine ve saraylara ait bir lokma dır. Hani saraylara layık lokma kelimesi buradan gelir, Her iki lokma’nında kendine has bir yapım sunum ve lezzeti vardır.

Lokmacıyı Çağırma

Kendinize en uygun fiyatlı ve işini güzel yapan lokmacıyı bulmanız belki zor olabilir, çünkü İzmir lokmacı alternatifi çok fazla, işte bu yüzden çevrenizden daha önce sipariş verenler ile danışıp yada internet’ten araştırma yaparak sorgulata bilirsiniz. Sizlere en büyük tavsiyemiz Referansı kuvvetli olanı tercih ediniz.

Lokma Malzemeleri

Lokma yaparken un,yağ,maya,tuz ile yapılır. Bazen hamurun içerisine çok az toz şekerde ilave edilebilinir, bunun yanı sıra şerbetini hazırlamak içinde bire bir şeker ile su kullanılır. Ayrıca aroma katmak isteyenler tarçın,portakal kabuğu,vişne aroması gibi aroma verici ürünlerde kaynatma esnasında kullanıla bilinir.

Related Posts